© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

Yolda Nasıl 1 Yıl ?..

Nasıl Geziyorum? Sırt Çantalı mıyım? Turist mi? Seyyah mı?

Yolda 1 yılı doldurmuş bulunmaktayım.. 25 ülke, sayısız şehir geride bıraktım..

Saatlerce motosiklet kullandım, günlerce tren yolculuğu yaptım.. Otostop da çektim, Jumbo jet ile de uçtum.. 25 saatlik otobüs yolculuklarında mışıl mışıl uyuduğum da oldu, 6 saatlik gemi yolculuğunda saatlerce kustuğum da.. Kimi zaman ölüm korkusu ile uyandığım oldu, kimi zaman manzarayı seyretmekten uyuyamadığım..

Dağlara tırmandım, göllerde yüzdüm, şelalelerden atladım.. Tarlalarda kaybolduğum da oldu, şehirlerin arka sokaklarında, dağ yollarında, sahillerde kaybolduğum da..

Kimi zaman biftek yedim, kimi zaman kurbağa.. Baklava bulduğumda sevindim, Türk kahvesi gördüğümde göbek attığım da oldu.. Sokakta 0.5$’a kahvaltı yaptığım da oldu, restoranda 10$’a çay içtiğim de..

Gökdelenlerin tepesinden metropolün gece ışıklarını izlediğim de oldu, ıssız adalarda güneşin doğuşunu izlediğim de..

-10C dereceyi de gördüm, +40C’ı da.. Aynı terlik ile dondurucu havada kara da bastım, uçsuz sahillerde beyaz kumlara da..

Süper lüks şehirler de gördüm, açlığın, yoksulluğun, hastalığın, pisliğin kol gezdiği şehirler de..

17 yaşında Alman gezgin ile de tanıştım, 85’inde Japon gezgin ile de..

Trenlerde uyudum.. Otobüste, gemide, uçakta uyudum.. Tapınakta konakladığım da oldu, okullarda, kafede, ormanda konakladığım da..

Bazen ailemi özlediğim, bazen ülkemden nefret ettiğim oldu..

Bisiklet kazasına soruşturma yapan polis de gördüm, 2-5-20$ rüşvet verdiğim polis de oldu..

Sınır kapısından geri çevrildiğim de oldu, zorla ülkeye sokulmaya çalışıldığım da.. Selam vererek geçtiğim gümrükler de oldu, 3 saat soruşturulduğum da..

Müslümanı, budisti, hinduyu, ateisti, şihi gördüm.. Ateist gençler ile tapınağa gidip dua ettiğim de oldu, Budist rahipler ile içki içtiğim de.. Cuma namazına da gittim, Cumartesi ayinine de..

Raflarda Aziz Nesin kitapları da gördüm, Orhan Pamuk kitapları da..

Türk tatilciler ile de karşılaştım, gezginler ile de.. Görmezden geldiğim, sadece selamlaştığım, günlerce yanında kaldığım, ekmeğini yediğim, derdini dinlediğim oldu.. Birlikte yolda devam ettiğim de oldu..

100$ harcadığım günler de oldu.. Elimi cebime atmadığım günler de..

Gece kulüplerinde sınırsız içki ile sabahladığım da oldu, nehir kenarında kamp ateşinde muhabbet ederek sabahladığım da..

Japon, Çinli, Koreli farkını da gördüm, Thai, Lao, Khmer benzerliğini de..

Everest dağını da gördüm.. Gobi çölünü de.. Balkanları da.. Büyük okyanusu da.. Arap denizini de.. Sibirya’yı da..

Çocuklarla derse girdiğim oldu.. Gençlerle halı saha maçı yaptığım da… Yaşlılarla dağa çıktığım da oldu..

Motosiklet kazası geçirip kafayı yardığım da oldu, aşırı baharattan mideyi bozduğum da.. Yemeğini sevdiğim ülkelerde kilo aldığım da oldu, sıcaktan süzüldüğüm de..

Günlerce yalnız gezip çok eğlendiğim oldu.. 8-9 kişilik grup ile gezip sıkıldığım da.. Yalnızlığı da özledim, kalabalığı da.. Odamdan hiç çıkmadığım günler de oldu.. Hiç otele dönmediğim günler de..

Ah ulan daha çok var bitmez bu gezi dediğim de oldu.. Gideceğim ülkeleri , yaşayacağım maceraları, tanışacağım insanları düşünerek heyecanlandığım da..

1 yıl oldu.. 1 yıl daha olacak..

Öğrendiğim de oldu.. Unuttuğum da..

Kalın sağlıcakla..

Benzer Yazılar;Yorumlar (9)

 1. rahmi özyar

  Ben Onur Karahan’ın çalışma arkadaşıyım,Sizi bu vesile tanıyorum ve elimden geldiğince yolculuğunuzu takip ediyorum.1 yıllık seyahatinizin sonunda muhteşem bir yazım ve analitik çalışma ile anılarınızı paylaşmışsınız,helal olsun,yüreğinize,bedeninize ve canınıza sağlık.

  Benimde kendimce son derece dolu/dolu geçen bir hayatım oldu,1958 doğumluyum,Sizin bu şekilde yapmış olduğunuz seyahatin bir benzerini milli sporcu olmam ve iş hayatımın büyük bölümünü yurt dışında çalışarak geçirmem nedeniyle bir yönüyle yapmış olduğunuz seyahate benzettim ve ekstra bir heyecan duydum.Benim ve Sizin yolculuğunuz farklı gibi gözüksede,ben bunu hissettim.Örneğin 7 sene boyunca Rusya’nın değişik şehirlerinde çalışmak ve bunu yaparkende 7 yılın sonunda rus kültür ve geleneklerine alışmak ve neredeyse kendi kültüründen uzaklaştığını hissetmek çok ilginç bir anımdır,bunun ancak yaşanarak hissedilebilecek bir duygu olduğunu düşünüyorum.

  Bu noktada,bu deneyiminizi,en azından masraflarınızı karşılamak için profosyonel bir boyuta taşınmayı düşündünüzmü.? Size kurumsal/ulusal şirketler,bankalar,eğitim kurumları vs.. destek olurlarmı.Tarafların beklentileri reklam,tanıtım vb. nasıl karşılanır.Bu hususta düşünceleriniz var ise bende iş dünyasından tanıdığım ve çevremde olan kişilere Sizden bahsetmeyi isterim.

  Ne bileyim,bundan sonraki seyahatinizin Rusya ayağına bende Sizinle beraber olurum.Buda işin şaka kısmı olsun diyerek içimde yanmakta olan ateşten bahsetmiş oldum.

  Sizi tekrar yürekten ve içtenlikle kutluyor ve başarılarınızı temenni ediyorum.

  Cevapla
 2. Semih

  Hayalimdeki Macerayı yaşıyorsun ,öncelikle seni bu cesaretin ve özgüveninden ötürü Tebrik ediyorum.Yakında evleniyorum ve yurt dışına yerleşiyorum Eşimide birgün ikna edip bu maceralara atılmak istiyorum içimde niye kalsın ki Hayat çok kısa..

  Cevapla
 3. EMEL

  Merhaba,
  Bence insan kendisi için bu hayatta birşeyler yapmalı ve bir anda herşeyden vazgeçip hayallerinin yapmak istediklerinin peşinden gitmeli. Kimbilir neler neler görmüşsünüzdür yazınızda da zaten anlatmışsınız. Okudukça çok heyecanlandım ve takipçiniz olacağım. Belki sizin kadar cesur değilim ama en azından sizin yazılarınızı anlattıklarınızı gördüklerinizi takip ederek okuyarak yaşamış olabileceğim. Kendi hayallerimi sizde gördüm…Bol şanslar yolunuz açık olsun….

  Cevapla
 4. kayhan

  Takipdeyiz kendine.iyi bak kardes en azindan herseyin tadini gezerken bunu yapamayanlar icin biraz daha cikart burda degisen bir sey yok merak etme buralari dunyayi gez ve anla belki bize daha iyi anlatrsin ozaman bseyleri usutme oralarda kalin giyin ciplak ayaklar cok gezme annelerimizin dedigi gibi saglicakla kal…

  Cevapla
 5. inci

  Umarım anılarını günlük olarak yazıyorsundur.Eğer yazıyorsan okumak için sabırsızlanıyorum.Sağlıcakla gez..

  Cevapla
 6. Arda

  Turco yazılarını severek okuyorum yazılarında dil öğrenmeyi önemsediğini gördüm İngilizce için hangi ucuz Asya ülkesini öneririsin

  Cevapla
  • Ahmet Turkoglu

   İngilizce öğrenmek için Asya biraz enteresan soru oldu.. Yerlisi öğreniyor da sen İngilizce öğrenmek için Asya’yı tercih etme bence.. Bilemedim yaw.. Garip geldi..

   Cevapla