© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

PASAPORT / VİZE

Güzergah ve ulaşım türleri belirlendikten sonra, sıra geldi vize koşullarını değerlendirmeye.

Türkiye ve Bulgaristan pasaportu taşıdığım için vize gereksinimlerinde biraz da olsa avantajlıyım. Özellikle Avrupa bölümünde BG pasaportu vizesiz ulaşım imkanı sağlayacak. Dünyanın geri kalanında TR pasaportu kullanmayı düşünüyorum.

Vizeli-Vizesiz Ülkeler listesi oluşturduğumda sonuç aşağıdaki gibi;

  • Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan-Slovakya-ÇekCumhuriyeti-Almanya-Polonya-Litvanya-Letonya-Esyonya-Finlandiya:

Schengen Vizesi almak gerekiyor. Ben bu bölümde BG pasaportu kullanacağım için vize almıyorum.

  • Rusya-Japonya-GüneyKore:

TR pasaportuna vize istemiyorlar.

  • Çin-Tibet-HongKong-Vietnam-Kamboçya-Laos:

Bu asya ülkelerinin hepsi vize istiyor. En sorunlusu Çin vizesi. Vizeyi Türkiye’deyken almak mümkün ama ıslak imzalı adli sicil kaydına kadar uzanan belgeler istiyorlar ve parası da bir hayli tuzlu. Oysa bu vizeye Güney Kore veya Japonya’dayken başvurmak sadece 4 sayfalık bir form doldurmak ve 2 resim vermekten ibaret. Aynı şekilde Vietnam vizesine de Çin’deyken başvurmak mümkün. Kamboçya kapıda vize veriyor. Laos’a da bir önceki ülkeden başvurmak mümkün ama BG pasaportuna kapıda vize veriyorlarmış. Tibet, Çin’in bir bölgesi sayıldığı için Çin vizesi ile gidiliyor ama ayrıca Tibet Seyahat Belgesi diye birşeyler çıkarıyorsunuz. O bölgeyi gezmek özel izne tabi. Tur ve Rehber kaydı yaptırmadan Tibet’e giremiyorsunuz.

  • Nepal-Hindistan-SriLanka:

Nepal kapıda vize veriyor. Hindistan’a önceden vize almak gerekiyor ama bir önceki ülkeden almak yine en kolayı. SriLanka vizesi online olarak başvurulup kapıda alınabiliyor.

  • Tayland-Malezya-Singapur-Endonezya:

Endonezya kapıda vize veriyor. Diğerleri vizesiz.

  • Avustralya-YeniZellanda:

Bu iki Okyanusya ülkesi TR pasaportuna vize istiyor. Ne zaman nereden başvurulur pek bilmiyorum ama BG pasaportuna vize istemiyorlar.

  • Şili-Arjantin-Uruguay-Brezilya-Paraguay-Bolivya-Peru-Ekvator-Kolombiya-Venezuela-Panama-KostaRika-Nikaragua-Honduras-Elsalvador-Guatemala-Belize-Meksika:

Ne mutlu ki Güney ve Orta Amerika ülkelerinin hiçbiri TR-BG pasaportlarından vize istemiyor.

  • Küba-ABD-Kanada:

Meksika’ya geldiğimde bu ülkeler için vize başvurusunda bulunacağım. Küba için sabırsızlanıyorum ama ABD ve Kanada için çok istekli değilim. Vize vermezler ise üzülmem. Onlar kaybeder.

Sonuç:

Yola çıkmadan önce hiçbir ülke için vizeye başvurmuyorum. Vize isteyen ülkeler için yolda gereğini yaparım. Vermezlerse rota değişir, ben yine yoluma devam ederim.

Seyahat sırasında hangi vizeleri nasıl aldım, hangi belgeleri istediler, kaça patladı, hepsini tek tek yazarım. Vize korkusu olanlar için güzel bir çalışma olur. Kalın sağlıcakla..

Güncel vize gereksinimlerine Dış İşleri Bakanlığının sıkıcı web sitesinden ulaşabiliceğiniz gibi wikipedia aracılığı ile harita üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

 

Türkiye Vatandaşları için Vize Gereksinimleri;

Visa_requirements_for_Turkish_citizens

Bulgaristan Vatandaşları için Vize Gereksinimleri;

Visa_requirements_for_Bulgarian_citizens

Benzer Yazılar;Yorum yapın