© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

En Turko İnsan – ASYA

500 Günlük Asya Maceramın En’leri..

En güzel insanlar..

En çakal insanlar..

 • Hindistan.. Ülke zor şartlarda tabi.. Hayatta kalmanın ilk adımı, uyanık olmak.. Uyanık olursan az çok yaşayabiliyorsun.. Bir tık daha iyi yaşayabilmek için çakal olmak gerekiyor.. Türlü tezgahlar, çakallıklar, oyunlar, dümenlar.. Napsınlar.. Turisti 3-5$ düdüklemek için uğraşıyorlar işte..

En rahat insanlar..

 • Filipinler.. Bu arkadaşlar kimseyle muhattap olmaz.. İçer birasını, romunu.. Yatar kumsalda, palmiye gölgesinde.. Unurunda değil dünya..

En gariban insanlar..

 • Tibet..Nepal.. Yokluk.. Para yok.. Yatırım yok.. Kaynak yok.. Deprem var.. Doğal afet var.. Sel var.. Soğuk var..

En akıllı insanlar..

 • Hindistan.. Bunu cevaplamak bana düşmese de, Hindistan’lı arkadaşlara bir parantez açmak isterim.. Tamam ülke çakaldan geçilmiyor ama Asya’da dolaştığım ülkelerin neredeyse hepsinin üst kademelerinde yine Hindistan göçmenleri var.. 1 Milyar nüfustan zehir gibi insanlar da çıkıyor.. Doktorlar Hintli, mühendisler Hintli, yazılımcılar Hintli.. Adamlar okuyor.. Çare eğitim..

En karmaşık insanlar..

 • Malezya.. Asya’nın her ülkesinden bir tipleme var.. Kim kimdir, necidir belli değil.. Yemekler, dil, din.. Herşey birbirine girmiş..

En çok iş insanı..

En dindar insanlar..

 • Endonezya.. Sumatra’da müslümanlar koyu dinciler.. 1 ay geçirdiğim bölgede, adımdan veya ülkemden çok dinim ile ilgilendiler..

En komik insanlar..

 • Japonya.. Kkkkk.. Diye gülüp duruyolar.. Kedi gözünü sevdiğim.. Ergenleri çok çok şekerdir.. Ülke, ülke değil çizgi film..

En modern insanlar..

 • Singapur.. Asya genelinden, yüksek profilli insanların hayatlarını daha da geliştirmek için göçtükleri bir yer.. Herkes eğitimlidir, düzgün bir işe ve kariyer hedefine sahiptirler.. Yemesini, içmesini, yaşamasını bilirler..

En şanssız insanlar..

 • Macao.. Kumar cenneti bir ülkede doğuyorsun.. Kumar oynaman yasak.. Çekilir dert değil.. İşkence.. Tekirdağlı olup rakı içmemek gibi.. Adanalı olup, vejeteryan olmak gibi.. Yazık..

En gelenekçi insanlar..

 • Hindistan..Çin.. Adetlerine en bağlı insan toplulukları.. İkisinin toplamı neredeyse dünya nüfusunun yarısı yapıyor.. Yani demek oluyor ki dünyanın yarısı gelenekçi..

En moda takip edenler..

 • Güney Kore.. Popstar bunlar.. Ne popülerse onu Asya’ya uydurarak yaparlar.. Bu sebepten Asya’da gençler tarafından sevilirler.. TV’ler, diziler, müzik.. Hep bunların egemenliğinde..

En moda yaratanlar..

 • Japonya.. Dünya umurlarında değildir.. Kendi modalarını kendiler yaratırlar.. Çılgın şeyler çıkar ortaya.. Japonya ayrı bir dünya..

En kötü giyinenler..

 • Hindistan.. Kadınları hep mintanlı gezer.. Özene bezene geleneksel bir şekilde giyinirler ama o kadar çokturlar ki artık göz yorar, göbeği de açıkta bırakırlar ki iyice hayattan soğuyalım.. Erkekleri.. 45C sıcakta bile en son 4 ay önce yıkanmış kumaş pantolon ve üzerine uzun kollu gömlek giyerler.. Turşu gibi gezerler ortalıkta..

En maceracı insanlar..

 • Endonezya.. Asya genelinde insanlar pek gezmez.. Gittiğiniz ülkelerde gördüğünüz yabancılar genelde Batıdan gelenlerdir.. Hatta çoğu kendi ülkesini bile gezmez.. Bu, Endonezya’da bambaşkadır.. Endonezya’da yabancıdan çok yerli gezgin var.. Dağlarda, volkanlarda, göllerde.. Heryerde yerli genç gezginlere rastlarsın.. Ve beni en çok şaşırtan, en çok takdir ettiğim yönü.. O gezgin gençlerin neredeyse yarısı kızdır.. Ve o kızların büyük bir çoğunluğu türbanlıdır.. Türbanlı kızlar evde oturup kısmet beklemiyor, dağlarda çadır kurup, kamp yapıyor.. Süper sosyaller.. Süper konuşkanlar.. Süper girişkenler..

En minik insanlar..

 • Vietnam.. Asya’nın geneli minyon gibi.. Ama Vietnam bir adım önde.. Yani geride.. Yani kısa.. Ufacık tefecikler.. Hele yaşlıları.. Köylerdeki nineleri al cebine koy.. Kimsenin haberi olmaz..

En çok alkol tüketen insanlar..

 • Filipinler.. Bu arkadaşlar su yerine rom içer.. 1 litre rom, 1 litre koladan ucuzdur.. Havalar sıcak tabi, bol bol içmek gerekir.. İçip uyurlar.. Uyanıp içerler..

En çok çay tüketen insanlar..

 • Çin.. Yanında termosu olmayan Çinli, Çinli değildir..

En çekik gözlüler..

 • Güney Kore.. Asya’nın geneli çekik gözlü tabi.. Ama Kore’liler bir başka.. Yuvarlak beyaz kafa hatları ile o çekik gözler daha bir çekik duruyor.. Çizgi yaw çizgi.. 🙂 Kalemle çizilmiş gibi maşallah..

En beyaz tenliler..

 • Japonya.. Arkadaşlar çok enteresan, pamuk gibi bembeyazlar.. Ama! Mesela Koreliler güneşte hiç koyulaşmazlarken, Japonları 1 yıl sıcak yerlere yolla, Hintli olup geri gelirler.. Renk değiştirme özellikleri mevcuttur..

En koyu tenliler..

 • Sri Lanka.. Kardeşlerim Bob Marley.. Hindistan’da da güneye indikçe ten koyulaşır.. Sonra Sri Lanka’ya geçersin.. Tamam olmuş dersin.. Rahatlık ve deniz kültürü ile birleşir.. Rastalı saçlar çoğalır..

En sarışınlar, mavi-yeşil-pembe saçlılar..

 • Japonya.. Asya’da renki saç yok.. Yaradan buraları böyle yaratmış.. Tamamı kara saçlı.. Ama Japonlar çok enteresan.. Saç boyası, kadın-erkek farketmeksizin çok moda.. Öyle sarışın olayım, kumral olayım diye dertleri yok.. Her renk boyuyorlar.. Mavisi, yeşili.. Pembesi, moru..

En güzel kızlar..

 • Japonya.. Zor soru.. Çok düşündüm.. Hala emin değilim cevabımda.. Güzel kızlar tabiki her yerde var.. Ama Asya’da ülke genellemesi yapmak çok çok zor.. Japonya belki bir adım öndedir.. Çin’de de çok çok güzel kızlar gördüm ama ortalama vasat.. Filipinler de çok tehlikeli.. Ama hiçbiri bir Türkiye değil..

En yakışıklı erkekler..

500 Günlük Asya serüvenimde; Japonya, Güney Kore, Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam, Çin, Hong Kong, Macao, Tayvan, Tibet, Nepal, Hindistan, Sri Lanka, Myanmar, Malezya, Filipinler, Singapur ve Endonezya’da geçirdiğim günleri özlemle anıyor, tüm dostları selamlıyorum..

Siz olmadan olmazdı.. Kalın Sağlıcakla..

Ahmet Türkoğlu

Benzer Yazılar;Yorum yapın