© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

En Turko Ulaşım – ASYA

500 Günlük Asya Maceramın En’leri..

En kolay otostop..

 • Tayvan.. 3-5 dk’dan fazla beklemedim.. Hatta çoğu zaman adres sorduğum insanlar beni alıp götürdüler.. Ülke ufak, tren ile ulaşım ağı çok yaygın ama otostop kesinlikle daha hızlı ve kolay..

En kolay tren..

 • Çin.. Ülke büyük.. Her yere tren var.. Hemde her yere.. Ucuz bilete yetişmek bazen dertli olabiliyor ama binlerce km yolu sorunsuz ve uygun fiyata gitmek büyük güzellik..

En kolay uçak..

 • Malezya.. Ucuz havayolu ulaşımında dünya devi Malezya.. Asya’nın hemen hemen heryerine uçuyorlar.. Tabi ucuzluğun ilk şartı ekstra çantanızın olmaması.. Yani sırt çantanız ufak ve kabine girebilecek şartlarda ise, Asya’nın her yerine 15-30$’a uçabilirsiniz..

En kolay motosiklet..

 • Vietnam.. Asya’nın hemen hemen her ülkesinde motosiklet çok yaygın.. Kiralamak çok çok kolay.. Ama Vietnam’ın en büyük artısı, sorunsuz bir şekilde “satın alabilmek”.. Ve bunun üzerine, size hiç mi hiç bulaşmaya trafik polislerini ekleyin.. Cennet..

En lüks arabalar..

 • Çin.. Adını sanını, markasını modelini, hiç bilmediğim 10’larca çeşit araba gördüm.. Aslında arabalar bir yerden tanıdık geliyor, dizayn falan bir esinlenme olmuş 🙂 ama bakıyorum saçma sapan bir marka.. Sağlam kopya çekiyor çakallar.. Ve ortaya orjinalinden daha iyi arabalar çıkıyor..

En lüks trenler..

 • Çin..Japonya.. Uçuyooor.. Japonya’dakiler çok çok pahalı olduğu için binmek nasip olmadı.. Öyle uzaktan baktım.. Ama Çin’dekiler bir tık daha hesaplı.. Ve.. İnanılmaz.. Yağ gibi akıp giden, süper lüks trenler..  Tv’ler, kabin memurları, dergiler, yemekler, herşey on numara.. Çin’deki tren garları, Türkiye’deki havaalanlarında daha gelişmiş!..

En gariban arabalar..

 • Nepal.. Kardeşlerim.. Hindistan ve Çin’in 70 model kamyonlarını kullanmaya devam ediyorlar.. Onlardan otobüs, minibüs artık ne yapabilirlerse, dönüştüre dönüştüre devam..

En ilginç arabalar..

 • Japonya.. Arabalar gerçek değil çizgi film karakteri gibi.. Enteresan enteresan dizaynlar.. Kutu kutu.. Prizmatik farlar.. Çılgın yaw bunlar..

En çok motosiklet..

 • Vietnam.. İnsan nüfusundan fazla motosikler var diye duydum.. Yani sokakta, üzerinde insan olmadan ilerleyen mobiletler görürseniz şaşırmayın.. Burası Vietnam..

En çok tuktuk..

 • Hindistan.. Tuktuk, rikşa, triportör.. Ne derseniz deyin.. Bu minik, sevimli alet.. Hindistan’ın ulusal aracı..

En tozlu yollar..

 • Kamboçya.. Afrika’ya gitmedim.. Sonra inşallah.. Ama kızıl topraklı memleket diye bilirim.. O kızıl kum yollar, Kamboçya’da da var.. Her yerde.. Zaten 2-3 büyük şehri var.. Büyük köy! Onlar bile birbirine bu kızıl yollar ile bağlı..

En duble yollar..

 • Çin.. Haritadan bakarsın.. Google’dan.. Tabi Çin hükümeti erişime izin verirse.. Ufak tefek bir kasaba görürsün.. Aha buraya gidecem dersin.. Hızlı trene atlar gidersin.. Oraya bile hızlı tren çekmiş amcalar.. Kasabaya ulaşırsın.. O ufak tefek kasabanın merkezinden 8 şeritli yol geçer.. Ara yollar 4’er şerittir.. Kasaba yolu değil, Konya yolu mubarek..

En patates tarlası yollar..

 • Nepal..Laos.. Aslında asfalt kaplı.. Yani kaplıymış.. 90’larda belki.. Sonra pek dokunmamışlar.. Arkeolojik araştırmalar ile o asfaltın kalıntılarını bulmak mümkün..

En çok gemi yolculuğu..

 • Filipinler.. Adacık adacık.. Hepsini birbirine gemicikler ile bağlamışlar.. Eğlenceli.. Ama uzun mesafe olanlar biraz riskli.. Malüm, ülke bir Almanya değil.. Kurallar esnek.. Bazı kaptanlar kuralları fazla esnetince kaza yapıyorlar.. Gemi kazası da.. Allah korusun..

En tehlikeli otobüs yolculukları..

 • Hindistan..Laos.. Hoplaya zıplaya gidiyorsun.. Otobüs diye bindiğin alet 70-80 model.. Dikkatli incelediğinde görüyorsun ki “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmindeki kamyonlardan biri.. 80’lerin sonunda Berlin duvarı yıkılınca kamyonu otobüse çevirmişler.. Hala kullanımda..

En pis trenler..

 • Hindistan.. Yine mi Hindistan.. 🙂 Ucuz yaw ucuz.. Azcık fazla para versen belki biraz temizlerler.. Ama ucuz 🙂 Ama pis.. Fena 🙁

En soğuk otobüsler..

 • Kamboçya.. En anlam veremediğim ulaşım şeklidir.. Kamboçya otobüsleri.. Dışarısı 30C derece.. Otobüse binersin.. Yollar yol değil.. Otobüs otobüs değil.. Herşey kör topal.. Ama tek çalışan şey klima!.. Ve -30C’ye ayarlanır o klima.. Kamboçya otobüsünde Patagonya deneyimi..

500 Günlük Asya serüvenimde; Japonya, Güney Kore, Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam, Çin, Hong Kong, Macao, Tayvan, Tibet, Nepal, Hindistan, Sri Lanka, Myanmar, Malezya, Filipinler, Singapur ve Endonezya’da geçirdiğim günleri özlemle anıyor, tüm dostları selamlıyorum..

Siz olmadan olmazdı.. Kalın Sağlıcakla..

Ahmet Türkoğlu

Benzer Yazılar;Yorum yapın