© COPYRIGHT 2015

by Ahmet TURKOGLU

1 Yıllık Uyku..

366 günde 25 farklı ülkede uykuya dalmak..

Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Polonya, Letonya, Latvia, Estonya, Finlandiya, Rusya, Japonya, Güney Kore, Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam, Çin, Hong Kong, Makao, Tayvan, Tibet, Nepal, Hindistan..

Bir şekilde başımı sokacak bir yer buldum.. Bazen pahalı bir otel, bazen ucuz bir misafirhane.. Bazen de misafirlikte para harcamadan geçti.. Kumsalda sabahladığım da oldu, tapınakta sabahladığım da.. Hele ki gece trenleri.. Sayısız gece yolculuğu yaptım..

2285$ harcamışım 366 gecelik konaklamaya.. Toplam harcamamın %21’i..

Tibet’te geceliği 75$ olan hoteli saymaz isek, en yüksek gecelik değerleri 28,9$ ile Japonya’da, 18,42$ ile Hong Kong ve 17,6$ ile Güney Kore’de gördüm.. Ve bunların hepsi Hostel odası idi.. Yani o kadar para vermeme rağmen en az 8-10 oda arkadaşım vardı..

En ucuzları ise geceliği 0,71$’a Nepal, 1,84$’a Vietnam, 1,99$’a Hindistan oldu..

366 gecenin sadece 271’inde ücretli konaklamışım… 95 gece masrafsız geçmiş.. %26.. Çok güzel bir oran.. 4 geceden 1’i bedava..

 • 35 gece Couchsurfing..
 • 34 gece Yollarda..
 • 15 gece Arkadaş veya Akrabada..
 • 11 gece Tapınak, Okul, Sahil, Çöl..

Genele vurduğumda konaklama masrafım günlük 6,24 $ iken, bedava günleri aradan çıkardığımda günlük ortalamam 8,43 $ olmuş..

Yani hep gündüz yolculuk yapsam, hiç kimse ile tanışmasam, tapınak idi okul idi bedava yerlerde kalmasam, bu bana ekstra 800$’a patlarmış.. İyi biriktirmişim..

Peki Konaklamaya Hangi Ülkede Ne Kadar Harcadım?

Tibet bildiğiniz gibi.. Turla gidilmesi gerekiyor.. Her şey önceden ayarlandığı için pek ucuza getirme imkanı yok.. Ama yine de aldığım dersler var.. Tibet yazımda, nasıl daha ucuza konaklanır, detaylı bir şekilde anlattım..

Dünyanın Çatısı Tibet..

 

Japonya konaklama masraflarında açık ara lider.. Hem pahalı, hem ben uzun süre kaldım.. Ama pişman değilim.. Yine olsa yine yaparım.. Aslında Japonya bu listede görülenden daha pahalı.. Ama güzel insanları size pek masraf çıkarmıyor.. Detayları yazının devamında görecesiniz..

Japonya.. Japonya..

 

Hindistan ve Vietnam konaklamanın ucuz olduğu ülkeler ama ben uzun süre geçirdiğim için toplam değerler biraz kabardı.. Hindistan’ı gezmenin en uygun yolu trenler iken, Vietnam için şiddetle motosiklet öneriyorum..

Motosiklet ile Vietnam..

 

Çin’in ucuza gelmesinde gece trenleri etkiliyken, Rusya neredeyse tamamen trende geçti.. Sibirya treninde günler nasıl geçer, yeme içme, hijyen nasıldır, tüm detayları Trans Sibirya yazımda..

Trans Sibirya Treni..

 

Sırt Çantalı Gezgin olarak Ortalama Konaklama Masrafım Nedir?

Benim gibi gezenin başına gelecek tablo işte budur.. Bedava ve ücretli gecelerin güzelce harmanlandığı bir gezide ortalama böyle bir tablo çıkar..

1 Yıllık gezimde gördüğüm, sırt çantalı gezginler için ideal ortalama gecelik 5-6$ civarında.. 5-6$ üzerine pahalı, altına ucuz deniyor.. Psikolojik bir sınır.. Tablodan da görüldüğü üzere, Tayvan benim için tam ortada.. Üstündeki ülkeler için pahalı, altındakiler için ucuz diyebilirim..

Harcamalarım gösteriyor ki Japonya benim için en pahalı ülke değil.. Genel ortalamada olduğu gibi konaklamada da Güney Kore üstte.. Malüm, dibine kadar kapitalist bir ülke.. Öyle herkesle çok kolay arkadaş olamıyorsunuz, hele sizi evinde konaklatacak insan bulmanız çok çok zor.. Japonya’nın farkını yazının devamında göreceksiniz..

Tablodaki bir diğer dikkat çekici değer, Avrupa’nın nasıl ucuza geldiği.. Ortak kanı, Avrupa dünyanın en pahalı yerlerinden biri. Ama iş sırt çantalı gezginliğe gelince, Avrupa’da konaklama masrafları Asya’nın gelişmiş ülkelerinin altına düşebiliyor.. Bunda, gezginin halinden anlayan gezginlerin büyük etkisi var.. Avrupa’da misafir olarak kalabileceğiniz ev bulmak Asya’dan daha kolay olabilir..

Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam.. Güneydoğu Asya ülkelerinde konaklama zaten ucuz.. Arayışlara girmeye pek gerek yok.. 3-4$ ödeyip dertsiz tasasız konaklayabilirsiniz.. Vietnam Hanoi’de gecelik 2,5$’a sabah kahvaltı, akşam sınırsız bira hizmeti olan Hostellerde kalabilirsiniz.. Laos’ta 3$’a Mekong nehri üzerinde bungalow evlerde kalabilirsiniz..

Çin’de kendinizi uzun gece yolculuklarına hazırlayın.. İki büyük şehir arası tren ile ulaşım ortalama 20 saat.. Ve yine Çin’de büyük şehirlerde Couchsurfing’ten ev bulmak Avrupa kadar kolay..

Sırt Çantalı için Çin..

 

Peki Sadece Ücretli Konaklamaların Ortalaması Nasıl?

Aradan bedavaları çıkardığımızda, ülkelerin gerçek hallerini gösteren tablo böyle oluşuyor.. İşte Japonya’nın pahalılığını gösteren gerçek değerler bunlar.. Japonya’da 8-10 kişi ile paylaştığınız Hostel odasına ortalama 22$ ödersiniz..

5-6$’lık sınırı baz aldığımızda, görüyoruz ki Çin tam ortada.. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, Çin kafamızdaki “Çin malı” kadar ucuz değil.. Gelişmiş ve gelişmeye devam eden bir ülke.. Konaklama fiyatlar da hızla artıyor..

Tayvan, Türkiye’de pek bilinmeyen bir ülke.. Aslında gezginler arasında da pek bilinmiyor.. Asya’da yalnız, kenara atılmış bir ülke.. Ama tablo da gösteriyor ki Konaklama ücretleri Avrupa’dan bile pahalı.. Aslında gelişmişliği de, Avrupa’nın çoğu ülkesinin bir tık üzerinde diyebilirim..

Konaklamanın en ucuz olduğu ülke net bir şekilde, Asya’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nepal.. Ulaşımı zor, iki dev, Hindistan ve Çin arasında kalmış, gariban ülke.. Bir diğeri de Laos aslında.. Ama Laos’un en büyük şansı, Tayland, Kamboçya, Vietnam arasında olması.. Bunları gezmeye gelenler, Laos’a da uğruyor.. Çevrelerindeki turizmden sebepleniyorlar..

Ve Hindistan.. Ucuz olmasının tek sebebi var.. Düşük kalite..

Hangi ülke, ne kadar konuksever?

İşte en sevdiğim tablo.. Gezgin dostu ülkeleri kıyaslayabilmek için mükemmel veriler.. Öncelikle tabloyu değerlendirirken yine 5-6$ psikolojik sınırı baz alacağım.. Sınırın altındaki ucuz ülkeler zaten gezgin dostu ülkeler.. Günlüğü 4$ olan Kamboçya’ya “gezgine göre değil” diyemeyiz.. Kamboç bir abi gelip tokatlasa hakkıdır..

Rusya.. %94 bedavaya getirmişim.. Rusya’da yaşayan inşaat mühendisi arkadaş çevrem, Türk ve gezgin dostu Ruslar ve uzun Trans Sibirya treni yolculuğu.. Rusya’da konaklamaya para harcamazsınız..

Çin.. Uzun tren yolculukları bir yana, Çin’in büyük şehirlerinde, o pahalı şehirlerde, Couchsurfing’ten kalacak yer bulmak çok kolaydır.. Batılıyı severler.. Hele gezginleri daha çok severler.. Pekin, Shanghai gibi büyük ve pahalı şehirlerde ev bulsanız yeterli.. Diğer şehirler nispetten daha ucuz.. %50 indirim genç Çinlilerden geliyor..

Avrupa.. Gezgin sever gezginler.. Pahalı Avrupa’yı %50 ucuzlatmanın tek çaresi onları arayıp bulmak..

Tayvan.. Bu ülkenin en büyük farkı, konaklama yeri için arayışa girmenize bile gerek yoktur.. Bir kaç arkadaş edinirsiniz, onlar sizi arkadaşlarına yollamaya başlar, ülkeyi öyle gezersiniz.. Konaklamanın pahalı olduğu bu ülkede hiç uğraşmadan %45 indirime ulaşmak mükemmel bir konukseverliğin göstergesi..

Japonya.. İşte budur.. Günlüğü 22$ ile listenin en pahalı ülkesinde, %40 indirime sahip olmak, gezginler için cennettir, Japonlar için onurdur.. Couchsurfing’ten güzel bir arayış yapın, sonra kendinizi Japonya’nın güzel insanlarının arasına bırakın.. Belki parkta, belki markette, belki kaldığınız hostel’de biri ile tanışırsınız ve Japonya geziniz baştan aşağı değişir.. Japonya insanı konukseverdir.. Yardımseverdir..

Ve gelelim listenin kötü çocuğuna.. Güney Kore.. Bu pahalı ülkede konaklama açısından benim şansım yaver gitmedi.. Pek yardımcı olan olmadı.. Güzel insanlar ile tanıştım ama birisi de gel bende kal veya arkadaşımda kal demedi.. Dedim ya, kapitalizm.. Yedik içtik eğlendik.. Akşamında herkes evine..

Sonuç;

Konaklama, sırt çantalı gezginin en önemli bütçe kalemlerinden biri.. Ama gezgin insan bir şekilde başını sokacak yer buluyor.. Masraf korkulacak kadar büyük değil.. Hostel odalarını paylaşmaya, misafirlikte kalmaya, trenlerde uyumaya, havaalanlarında sabahlamaya alışıyor insan..

Bir sonraki günü başka bir şehirde, ülkede, kıtada geçirecek olmanın heyecanı, insana o gece konakladığı yeri unutturuyor zaten..

Herkese iyi uykular..

Benzer Yazılar;Yorumlar (3)

 1. evrim

  Ahmet super bir yazi olmus! istatistiklere bayildim! buaralar gezgin yazisi okumayip kisa zamanda hayata gecirmem gereken projeye odaklaniyorum, malum alip cantayi gitmek su an acayip kafa karistirici bisey:) az biraz daha sonra ben de yollardayim ama Laos ve Vietnam kuzeyi ve Malezya icin sana danisicam yine:)

  Cevapla
 2. ramazan

  kutlarım cok calışılmış. herkes sizin gibi paylaşsa ne güzel olur. ben ispanya portekiz gideceğim . cok araştırıyorum

  Cevapla
 3. Yasir

  Dostum seyahatin boyunca mutlu olman dileğiyle. Ben üniversite okuyorum son senem para biriktiriyorum(Bir işte çalışıyorum) ve seyahate çıktığımda gittiğim yerlerde günlük çalışmak gibi bir planım var ne yapabileceğimi az çok kararlaştırdım ama tabi ki gittikten sonra belli olacak her şey :). Senin gittiğin ülkelerde çalışmadığını biliyorum,danışmak için soruyorum yanlış anlama maddi geçimini nasıl sağlıyorsun ailen destek mi çıkıyor yoksa kendine ait online bir işin mi var,bana bu konuda bir fikir verebilir misin. Maddiyatın bu arzumu engellemesini istemiyorum. İyi günler sağlıcakla kal.

  Cevapla